חיפוש עבודה מועדפת

///חיפוש עבודה מועדפת

היתרון של חיפוש עבודה מועדפת הוא שניתן להתמקד במספר תחומים רלוונטיים בלבד. החיסרון הוא שיש ביקוש גבוה לעבודות בתחומים האלה, בעיקר בזכות המענק המשולם לחיילים משוחררים משירות חובה. המענק הכספי מיועד לחיילים שעבדו במשך 150 יום באחד התחומים שנכללים ברשימה סגורה והוא יכול להקל על המעבר לאזרחות. עם זאת, לא כל החיילים המשוחררים יודעים כיצד לחפש ולמצוא עבודה מועדפת שמתאימה להם.

שיקולים מנחים בחיפוש עבודה מועדפת

הנה כמה שיקולים מרכזיים שאמורים להנחות את החיילים המשוחררים בתהליך של חיפוש עבודה מועדפת:

א. עבודות מוכרות – נכון להיום יש מספר עבודות שמוכרות לצורך קבלת המענק. העבודות המוכרות הן בתחנת דלק, אתרי בנייה, בתי מלון, אתרי גידול חקלאיים, תחומי סיעוד ועזרה למוגבלים ובתי מלאכה ומפעלי תעשייה. רשימת העבודות המוכרות מתעדכנת על פי החוק וכדאי לבדוק אותה לפי שמחפשים עבודה.

ב. שכר – המענק שניתן בעבור עבודה מועדפת לא משתלם אם השכר לשעה נמוך. לפיכך, כדאי לברר מהו אותו שכר ולהשתמש בנתון הזה כפרמטר להשוואה בין עבודות פנויות. רצוי גם להתייעץ עם המעסיק ולבדוק באיזה אופן מגולם השכר ועד כמה הוא עולה בקנה אחד עם לשון החוק.

ג. תנאי זכאות – לא בכל עבודה שנכללת ברשימה שומרים על העסקה בתנאים שמבטיחים את קבלת המענק. המענק ישולם רק למי שהועסק בעבודה מוכרת לתקופת מינימום וקיימת גם אפשרות של מענק חלקי. בנוסף, אין ניכוי מס הכנסה מתוך המענק אך הוא מחושב כהכנסה ולכן נלקח בחשבון יחד עם ההכנסות האחרות לצורך חישוב המס.

שיפור הסיכוי לעבודה מועדפת

חיילים משוחררים שרוצים לשפר את הסיכוי שלהם למצוא עבודה מועדפת ולקבל את המענק צריכים להשקיע בתהליך החיפוש. כדאי  להם להשתמש במקורות מידע מגוונים כמו אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות, ובמקביל להפעיל גם קשרים אישיים. רצוי להתייעץ עם המעסיק לגבי משרות פנויות וניתן גם להיעזר בקרן להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון. בנוסף, יש עבודות מועדפות שאליהן מגייסים המעסיקים דרך חברת כוח אדם. גם זו אופציה טובה של חיפוש עבודה מועדפת במהירות וביעילות.